تبلیغات
الماسی/حقوقی - قوانین و مقررات حوزه فرهنگی - جلسه هشتم
مطالب وبلاگ را به چه میزان مفید می دانید؟

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

- - - -- Instagram ---

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

-

حقوق مالکیت ادبی و هنری در ایران

 

     بی تردید، امروزه یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها میزان سرمایه گذاری و تولید آثار فکری در سطح ملی است. اهمیت این موضوع تا بدانجا است که طبق برخی پیش بینی ها، در آینده نزدیک صنعت تولید کالای فیزیکی جای خود را به صنعت تولید کالای فکری خواهد داد و ثروت و قدرت کشورها با سرانه تولید این گونه آثار سنجیده می شود.    ؟؟؟؟؟؟

      از سوی دیگر به دلیل ماهیت خاص کالاهای فکری و وابستگی شدید توسعه آنها به حمایتهای حقوقی، یکی از شرایط لازم و اساسی جهت نیل به این هدف، ایجاد بسترهای حقوقی و فراهم ساختن امنیت ها لازم حقوقی در این خصوص می باشد.

 

 

پیشینه تاریخی حمایت از مالکیت ادبی هنری در حقوق موضوعه ایران (حقوق نوشته) زیاد نیست و تا اوایل قرن سیزدهم مقرراتی در این خصوص حقوقی وجود ندارد.

اولین قانون در این زمینه قانون مجازات عمومی  مصوب 1310 است .که برخی از مواد آن به حقوق پدیدآورندگان اختصاص دارد در این مواد مجازاتی (برای تألیف تقلبی، اقتباس غیرمجاز، انتشار غیر قانونی تألیف و به فروش رسانیدن یا در دسترس گذاردن این قبیل تألیفات) تعیین شده بود.   به دنبال گسترش ارتباطات فرهنگی و لزوم حمایت از حق مؤلف در سال های 1334، 1336، 1338، طرح و لوایحه ای در این ارتباط تقدیم مجلس شورای ملی شد ولیکن به نتیجه ای ختم نشد و تصویب نگردید

که این طرح درکمیسیون فرهنگی مجلس مختومه گردید.

در سال 1346 وزارت فرهنگ و هنر «لایحه حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان» را تهیه وبه مجلس تقدیم کرد و در دی ماه 1348 به عنوان نخستین قانون مستقل در زمینه حمایت از حق مؤلف (حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری) به تصویب مجلس شورای ملی رسید. آئین نامه اجرایی این قانون نیز در 1350 به تصویب هیات وزیران رسید و در سال 1379 مورد بازنگری قرار گرفت.

با تصویب قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوت در 1352 گامهای مؤثر بعدی در تدوین قانون مستقل برای حمایت از حقوق مالكیت ادبی و هنری صاحبان آثار بوده است.

 

پس از آن  تصویب قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای به سال 1379 تلاشی بود در راستای ایجاد بستر مناسب برای تولید محتوا و نرم افزارها تا با پیشگیری از تكثیرهای غیر مجاز آثار رایانهای حقوق تولید كنندگان محفوظ بماند و چرخه تولید در این حوزه نیز اقتصادی باشد .

همچنین در مواد 62 تا 66 قانون تجارت الكترونیكی ایران به بحث حمایت از حقوق مؤلفان در بستر مبادلات الكترونیكی و حمایت از اسرار تجاری و علائم تجاری اهتمام شد.

 

گرچه در کشور ما بنیان های شرعی، حقوقی و اخلاقی این حق مورد بحث های عالمانه ای قرار گرفته است، ولی نتایج این مباحث هر چه باشد، لزوم رعایت قوانین و مقررات مصوب از سوی نهادهای قانونی راهكاری اصلی برای دستورالعمل های است که اداره نظام اجتماعی بر آن مبتنی است. )

به همین جهت است كه بیش از یکصد و سی سال از اولین جرقه های فکری تأسیس نهادی برای صیانت از مالکیت فکری می گذرد و عقلای جهان علاوه بر تصویب پیمان های بین المللی و قوانین و مقررات لازم از آن زمان تاکنون، بیش از چهل سال قبل سازمان بین المللی با عنوان سازمان جهانی مالكیت فكری موسوم به وایپو WIPO تأسیس کردند تا اطمینان لازم برای پای بندی به این پیمانها و قوانین بین المللی را تضمین و تحصیل کنند.

کشور ما نیز در سال 1380 به كنوانسیون تأسیس این سازمان پیوسته است شاید بتوان گفت این یکی از مهمترین رخداد حقوقی در این زمینه است.

 

بر این اساس نهادی تخصصی و سیاستگذار، با استناد به قوانین بالا دستی بر اساس وظایف قانونی خویش و با آگاهی از نقص قوانین فعلی و عدم وجود قانونی جامع در حوزه ی  صیانت از مالکیت  فکری و اذعان به رسالت ملّی خود در این عرصه و تقاضای روزافزون صاحبان حقوق در صنوف مختلف، باید درصدد جبران این خلأ برآمده و آگاهان این عرصه را به یاری طلبید تا گام در راه تدوین لایحه  و یا طرح قانونی حمایت از مالکیت فکری با تأکید بر آثار ادبی و هنری و حقوق مرتبط با آن بگذارند   تا بتوانیم از پدیدآورندگانمان به صورت مطلوب حمایت کنیم

( کشور ما با وجود داشتن سابقه بیش از 40 سال در زمینه قانونگذاری در حوزه مالکیت ادبی و هنری هنوز نتوانسته است به دلایل چندگانه بسترهای لازم حقوقی را به طور کامل مهیا سازد:

- وجود نقائص و ابهاماتی چند در قوانین فعلی؛-همگام نبودن آن قوانین با تحولات چند دهه گذشته که عمدتاً ناشی از ورود فنآور یهای نوین در عرصه فعالیت های بشری بوده است؛- پراکندگی و عدم یکپارچگی در قوانین موجود مالکیت ادبی و هنری.- تاریخچه تدوین)

      به همین خاطر، مسئولین امر در چند سال گذشته درصدد بازنگری اساسی و اصلاح جدی قوانین پیشین برآمدند و بر این اساس، نسخه اول پیش نویس لایحه ای با عنوان « قانون جامع حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط » در بین سالهای 83 تا 84 و 87 تا  89 در وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی آماده شد.

           و در آخر پیش نویس قانون مذکور پس از یک دهه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دولت تقدیم و اوایل آبان93 ازطرف دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

لایحه جامع حمایت از حقوق مالیکت ادبی هنری و حقوق مرتبط تلاشی برای انطباق قوانین مالکیت فکری در ایران با استاندارهای بین المللی و بومی سازی آنها بوده است.[۴]

    در عین حال تصویب قوانین و مقررات مربوط به حقوق مالكیت ادبی و هنری نتوانست آن گونه كه سرعت روزافزون توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا ایجاب كرده بود، پا به پای آن توسعه یابد. همواره حرکت کند تصویب قوانین در مقابل حرکت شتابنده توسعه فناوری های نوین چالشی اصلی در این زمینه بوده است.

 

 

 

آثار و اشخاص مورد حمایت در قوانین داخلی موجود:

مبحث نخست: انواع آثار  

اثرهای ادبی و هنری را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

 اصلی: مقصود از آثار اصلی تولیدات مستقیم است

 فرعی: آثار فرعی نیز به تولیداتی گفته می شود که با استفاده از آثار اصلی  و بر اساس آنها باز آفرینی می شود.

1 - آثار اصلی

با دقت در ماده 2 «قانون حمایت حقوق  مؤلفان و مصنفان و هنرمندان» در می یابیم که انواع مختلف آثار ادبی و هنری مورد حمایت این قانون قرار دارد. برای سهولت می توان این انواع گوناگون را به شرح زیر خلاصه کرد: -کتاب، رساله، جزوه،  نمایش نامه، شعر، ترانه، سرود، تصنیف، اثر سمعی و بصری، اثر موسیقی، نقاشی، تصویر، طرح و نقش، نقشه جغرافیایی ابتکاری، هر گونه پیکره (مجسمه)، اثر معماری، اثر عکاسی و اثر فنی

2 -  آثار فرعی

مقصود از آثار فرعی که آثار تبدیلی  نیز نامیده شده اند، آثاری است که با استفاده از آثار اصلی و بر اساس آنها آفریده می شوند. این آثار بدین جهت مورد حمایت قرار می گیرند که آفرینش آنها مستلزم دانش تخصصی و تلاش توأم با خلاقیت است:

برگردان (ترجمه)، برداشت (اقتباس) و گزیده کردن (تلخیص) نمونه های رایج آثار فرعی است که به ترتیب بررسی می شوند.

 

مبحث دوم: ویژگیها و شرایط اثر برای برخورداری از حمایت قانونی

حمایت قانونگذار از آثار مذکور بدون قید و شرط نیست؛ چه در نظام حقوق بین المللی و چه در نظامهای حقوق ملی شرایطی برای برخورداری از حقوق مالکیتهای فکری وجود دارد .

 

1-         محسوس بودن شکل اثر(ظهور خارجی):

مسلماً افکار و اندیشه ها تا زمانی که از حالت یک امر ذهنی خارج نگردیده و در قالب یک امر عینی تجسم نیابند قابل حمایت نبوده و اساساً حمایت از اندیشه ای که در عالم خارج بروز و ظهور نیافته باشد بی معناست.

بنابراین یکی از شرایط برخورداری داشته ها و خلاقیتهای فکری از حمایت قانونی، آن است که به نوعی پا به عرصه عینیت نهاده باشند.

محسوس بودن اثر متناسب با ماهیت آن است و اختصاصی به کتابت ندارد. برای مثال تدریس یا سخنرانیهای علمی، موعظه ها و مواردی مانند آن، که به صورت شفاهی ارائه می شوند، حتی قبل از نوشتن آن توسط گوینده، مشمول حمایتهای قانونی است و نمی توان بدون اذن او اقدام به جمع آوری و انتشار آنها کرد.

 

2-         اصیل و ابتکاری بودن اثر:

اصالت را شرط قطعی حمایت از آثار فکری دانسته اند. بنابراین اثری قابل حمایت است که ابتکاری و اصیل باشد به این معنا که مظهر منویات پدیدآورنده و انعکاسی از افکار او باشد. اما نو بودن اثر شرط نیست.

« اصیل بودن اثر» که به معنای نتیجۀ فکر پدید آورنده است.

« ابتکاری بودن اثر» که به معنای نو بودن و سابقه نداشتن اثر است.

 

 مثلاً:  اگر دو نقاش یکی پس از دیگری از یک منظره تابلوهای مشابهی بکشند، بدون اینکه یکی از دیگری تقلید کند، اثر هر یک با توجه به اینکه انعکاسی از شخصیت پدید آورنده است، اصیل محسوب می شود؛ هرچند که تابلوی دوم نو نیست.

3-         چاپ، پخش، نشر یا اجرا برای نخستین بار در ایران:

 

بیشتر قوانین ملی حمایت از آثار ادبی-هنری را مشروط به آن کرده اند که آن اثر برای نخستین  بار در کشور متبوع منتشر و یا احتمالاً ثبت شده باشد؛ «این یک اصل کاملاً شناخته شده است که حق مؤلف ماهیتاً جنبه سرزمینی دارد؛ یعنی حمایتی که به موجب قانون حق مؤلف اعطا شده، فقط در قلمرو کشوری که آن قانون در آنجا إعمال می شود، قابل حصول است.

در هر صورت، مستفاد از ماده 22 « قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان» چنین است:

اولاً :این شرط تنها برای برخورداری از حقوق مادی است. حقوق معنوی پدیدآورندگان ایرانی و خارجی در هر حال باید رعایت شود؛

ثانیاً: اگر پدیدآورنده ایرانی، اثر خود را برای نخستین بار در کشوری غیر از ایران «چاپ یا نشر یا پخش و یا اجرا»کرده باشد، از حمایت قانونگذار برخوردار نیست. این محرومیت در مورد پدیدآورنده غیرایرانی به طریق اولی إعمال خواهد شد؛

ثالثاً: در صورتیکه تبعه بیگانه اثر خود را برای اولین بار در ایران چاپ یا پخش یا نشر یا اجرا کند، مورد حمایت قانون مذکور است.

 

4-         مشروعیت اثر:

آثار فکری فقط در صورتی قابلیت حمایت را دارا هستند که از حیث شرعی خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه نباشند.

مثًلاً بر اساس احکام شرعی ،یک فیلم مستهجن، یک شعر توهین آمیز، آثار فکری توهین آمیز و نظایر آن، اثر قابل حمایت به شمار نمی آید . این شرط در قوانین مربوط به حق مؤلف مورد تصریح قرار نگرفته است

5 - اعلان مشخصات

از آنجا که بررسی وجود شرایط برخورداری از حمایتهای قانونی یا فقدان شرایط برای همگان ممکن نیست، پدید آورنده موظف است در این زمینه اطلاعات لازم را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

معمولاً هر اعلان حق انحصاری اثر باید دارای سه خصوصیت زیر باشد:

یک:- نشانه © (حرف C داخل یک دایره) یا واژه copyright یا واژه اختصاری copy

دو:- تاریخ انتشار اولیه اثر؛

سه:- نام مالک حق انحصاری اثر یا کلمه اختصاری نام او به نحوی که از آن طریق بتوان به نام شخصیت صاحب اثر پی برد.

در خصوص حق انحصاری مربوط به ضبط موسیقی به جای نشانه © علامت P (حرف P داخل یک دایره) استفاده می شود.P حرف نخست واژه «Patent» به معنای دارای حق انحصاری است.

 

 

6-         تشریفات ثبت

کنوانسیون برن با پذیرش «اصل حمایت بدون تشریفات»، اعلام کرده است که هیچ اقدامی، از جمله ثبت، را برای حمایتهای خود لازم نمی داند (بند دوم ماده5)؛

 ثبت اثر در پاره ای ازکشورها الزامی و در بسیاری از کشورها نیز رعایت تشریفات ثبتی اجباری نیست. انگلیس، سوئیس، فرانسه و آمریکا از جمله این کشورها هستند؛ گرچه در کشور اخیرالذکر اقامه دعوی در این زمینه منوط به ثبت اثر است

طبق قانون ایران نیز همین وضعیت در کشور حکمفرماست؛ ماده 21 قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان با استفاده از واژه «می توانند» به اختیاری بودن ثبت تأکید کرده است.

به رغم آنچه در باره اختیاری بودن ثبت برای برخورداری از حمایتهای قانونی گفته شد، بدیهی است که نمی توان از مزایای ثبت به راحتی چشم پوشی کرد .لیکن به جهاتی که بیشتر به سود پدید آورنده است، ثبت اثر ضروری می نماید

 اولا: عمل ثبت، امارة شناسایی مالک اثر است و در هنگامی که حقوق مادی و معنوی او در معرض تجاوز قرار می گیرد و مقام اثبات ادعای او در دادگاه مفید بوده و به اصطلاح اثر شکلی دارد.

ثانیا :در مواردی ثبت و تودیع اثر می تواند مبنای انتشار اثر و مدت حمایت قانونی به حساب آمده و در استیفای حقوق مادی او مؤثر باشد.

 ثبت در نظام حقوقی ایران به طریقۀ اعلامی است به این معنی که مرجع ثبت نسبت به اظهارات متقاضی ثبت و صحت و سقم پدیدآورندگی اثر تحقیق نمی نماید.

در برخی موارد واقعاً ممکن است که دو اثر مشابه توسط دو پدیدآورنده به وجود آمده باشد. در این گونه موارد علاوه بر بار اثبات اصل تعلق اثر، اثبات تقدم زمانی نیز، دست کم از نظر حقوق معنوی پدیدآورنده دارای اهمیت است

ثبت را نباید تنها برای پدید آورندگان سودمند دانست. نظارت حاکمیت بر آثار تولیدی و نیز اطمینان خاطر ناشران آثار ادبی و هنری از همین راه تأمین می شود.

 به همین دلایل است که اگر به انگیزه تقدیم حق خصوصی پدید آورندگان بر حق عمومی، ثبت را الزامی نمی دانند،

 

مبحث سوم: مدت حمایت

منظور از مدت حمایت، مدت زمانی است که اثر در قلمرو مالکیت خصوصی قرار دارد و حقوق مادی بر شمرده شده در انحصار پدید آورنده اثر یا انتقال گیرندگان و پس از مرگ نیز در اختیار وراث یا موصی له می باشد و در صورت نقض این حقوق، دارندگان حق می توانند دعوای شخصی در خصوص مطالبه حقوق تضییع شده شان اقامه نمایند.

با انقضاء مدت حمایت، اثر هنری و ادبی در قلمرو عموم قرار می گیرد و حقوق فردی به نفع حقوق جامعه ساقط می شود و از این پس هر کسی می تواند بدون نیاز به کسب مجوز از آن استفاده نماید

بر اساس قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مدت استفاده از حقوق مادی پدید آورنده از تاریخ مرگ پدید آورنده سی سال است ( به پنجاه سال اصلاح گردیده است ) و اگر وارثی وجود نداشته باشد یا بر اثر وصایت به کسی منتقل نشده باشد برای همان مدت به منظور استفاده عمومی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهد گرفت.

در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ طرح اصلاح ماده ۱۲ این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از تایید شورای نگهبان، به دولت ابلاغ شد. در این طرح، مدت حمایت آثار از ۳۰ سال به ۵۰ سال پس از مرگ پدیدآورنده افزایش یافت

 
:: مرتبط با: قوانین و مقررات در حوزه فرهنگ ,
ن : S AK
ت : سه شنبه 3 آذر 1394
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
metode povećanja penisa جمعه 18 مرداد 1398 ساعت 02 و 42 دقیقه و 02 ثانیه
hi!,I love your writing very much! share we be in contact more approximately your article on AOL?
I need a specialist on this area to solve my problem.

Maybe that's you! Looking ahead to see you.
produkty na powiększanie penisa چهارشنبه 16 مرداد 1398 ساعت 22 و 24 دقیقه و 51 ثانیه
Howdy! This is my first comment here so I just wanted to
give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that
cover the same topics? Thanks a ton!
נערות ליווי ברמת גן یکشنبه 13 مرداد 1398 ساعت 18 و 06 دقیقه و 43 ثانیه
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.

He could be handsome. Brown hair slicked
back, glasses for his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He or
she is nice, with incredible arms including a chest that is unique
during this sweater. We're standing in-front of each other referring to
us, what we really wish for in the future, what we're searching for on another person. He starts telling me that they have been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I would not know. Everything happens for a reason right.
But inform me, make use of reject me, would you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I recieve much better him and kiss him.

‘The next time don't ask, function it.' I reply.

‘I'm keen on the method that you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my rearfoot in his leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you enjoy in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone discussion the things they want. Someone who won't say yes although I said yes. Someone who's not scared when trying new things,' he says. ‘I'm never afraid when you try interesting things, especially with regards to making something totally new in bed ', I intimate ‘And I enjoy ladies who are direct, who cut from the chase, like you only did. Being
honest, this is a huge turn on.
najlepsze konto bankowe dla młodych یکشنبه 13 مرداد 1398 ساعت 03 و 24 دقیقه و 45 ثانیه
My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less.
I've been using Movable-type on various websites for
about a year and am anxious about switching to another platform.
I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I
can import all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated!
najlepsze konto młodzieżowe جمعه 11 مرداد 1398 ساعت 20 و 10 دقیقه و 13 ثانیه
I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph
posted at this web site is really nice.
sexy2call چهارشنبه 9 مرداد 1398 ساعت 23 و 46 دقیقه و 55 ثانیه
The ads are susceptible to many of the binding laws with the State of Israel.
aumento peniano natural سه شنبه 8 مرداد 1398 ساعت 13 و 47 دقیقه و 12 ثانیه
Have you ever considered about adding a little bit more than just
your articles? I mean, what you say is valuable and everything.
However think of if you added some great graphics or videos to give your posts more, "pop"!

Your content is excellent but with pics and video clips,
this website could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
Terrific blog!
נערות ליווי במרכז جمعه 4 مرداد 1398 ساعت 03 و 41 دقیقه و 40 ثانیه
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face,
hazel eyes and the prettiest lips I've seen. They are nice, with incredible arms plus a chest that is different
with this sweater. We're standing ahead of each other discussing us, what we
really wish for in the future, what we're seeking on another person. He starts telling me that he's got been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me,
biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for reasons right.
But inform me, can you reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you today?' he explained as I receive far better him and kiss him.

‘The next time don't ask, do it.' I reply.

‘I prefer how you will think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my calcaneus within his leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you like ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone you never know what you want. Someone that won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when you attempt something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid of trying new things, especially on the subject of making a new challenge in the sack ', I intimate ‘And I adore females who are direct, who cut over the chase, like you may did. For being
honest, that's a huge turn on.
Sexy2Call دوشنبه 31 تیر 1398 ساعت 05 و 32 دقیقه و 26 ثانیه
Sexy2call Quick search and acquire the latest results Locate a massage escort girl,
discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Trying to find escort girls?
Discrete apartments? Create a quick search by region
WesleySex شنبه 29 تیر 1398 ساعت 22 و 41 دقیقه و 47 ثانیه
roomid 71 viagra
<a href="https://www.viagraforsalemsn.com/">viagra pills</a>
WesleySex سه شنبه 25 تیر 1398 ساعت 22 و 06 دقیقه و 47 ثانیه
buy online genuine pfizer viagra
<a href="https://www.viagraforsalemsn.com/">https://www.viagraforsalemsn.com/</a>
וילות להשכרה באילת سه شنبه 25 تیر 1398 ساعت 22 و 03 دقیقه و 56 ثانیه
Index Search Villas and lofts for rent, search by region, find in a few minutes a villa for rental
by city, a range of rooms lofts and villas. Be afraid of
the images and data that the site has to provide you.
The website is a center for everybody the ads from the field, bachelorette party?
Spend playtime with someone who leaves Israel? Regardless of the explanation you need to rent a villa for the two event or maybe
a bunch recreation appropriate for any age. The site is also the
centre of rooms by the hour, which is already another subject, for lovers who are searhing
for an expensive room equipped for discreet entertainment having a spouse or lover.

Whatever you want, the 0LOFT website makes a find you to identify rentals
for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
konto osobiste ranking یکشنبه 23 تیر 1398 ساعت 10 و 22 دقیقه و 17 ثانیه
I could not resist commenting. Well written!
najlepsze konto osobiste شنبه 22 تیر 1398 ساعت 22 و 05 دقیقه و 18 ثانیه
Thanks for sharing your thoughts on الماسی/حقوقی -
قوانین و مقررات حوزه فرهنگی - جلسه
هشتم. Regards
click سه شنبه 18 تیر 1398 ساعت 03 و 38 دقیقه و 52 ثانیه
This post will assist the internet people for
creating new website or even a weblog from start to end.
נערות ליווי ברמת גן دوشنبه 10 تیر 1398 ساعت 15 و 24 دقیقه و 48 ثانیه
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino.

They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes
and the most wonderful lips I've seen. They're well built, with incredible arms along with a chest that stands out during this sweater.
We're standing ahead of each other referring to us, what we want in the future, what we're searching for on another person. He starts saying that they have been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith
that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for an excuse right.
But identify, you wouldn't reject me, do you
Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you right now?' he explained as I purchase nearer to him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, just do it.' I reply.

‘I love how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my rearfoot as part of his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do that suits you girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone you never know what you want. Someone who won't say yes simply because I said yes. Someone who's not afraid of trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when trying something mroe challenging, especially when it comes to making a new challenge in the bedroom ', I intimate ‘And Everyone loves ladies who are direct, who cut over the chase, like you merely did. To get
honest, what a huge turn on.
לופטים شنبه 8 تیر 1398 ساعت 05 و 10 دقیقه و 21 ثانیه
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find during first minutes a villa rented by city,
a variety of rooms lofts and villas. Be in awe
of the photos and data that the site has to supply you.
The website is a center for everyone the ads from the field, bachelorette party?
Enjoy a buddy who leaves Israel? Regardless
of the reason you will need to rent a villa for the
two event or maybe an organization recreation well suited for any
age. The website is also the midst of rooms with the hour, which is
already another subject, for lovers who are trying to find a luxurious room equipped for discreet
entertainment by using a spouse or lover. Whatever you want, the 0LOFT website
will make a search for you to find rentals for loft villas and
rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
צימר چهارشنبه 5 تیر 1398 ساعت 16 و 04 دقیقه و 42 ثانیه
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find in minutes a villa to
rent by city, many different rooms lofts and villas.

Be in awe of the photos and information that the site has
to offer you. The website is a center for
every person the ads inside the field, bachelorette
party? Play with a friend who leaves Israel? Regardless of
the the main reason you need to rent a villa for a forthcoming event or simply a group recreation appropriate for any age.
The website is also center of rooms by way of the hour, which is another subject, for lovers who are trying to find a lavish room equipped for discreet entertainment with a spouse or lover.

Regardless of you are interested in, the 0LOFT website makes a look for you to
identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel,
North South and Gush Dan.
Cialis canada یکشنبه 2 تیر 1398 ساعت 21 و 38 دقیقه و 32 ثانیه

Thanks a lot. An abundance of facts!

overnight cialis tadalafil rx cialis para comprar cialis generic buying cialis on internet if a woman takes a mans cialis price cialis wal mart pharmacy wow cialis tadalafil 100mg how much does a cialis cost cialis purchasing cialis 20mg
is there generic cialis شنبه 1 تیر 1398 ساعت 13 و 50 دقیقه و 26 ثانیه

Whoa loads of amazing tips!
cialis per paypa viagra or cialis online prescriptions cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis bula buying cialis on internet cialis pas cher paris sublingual cialis online enter site very cheap cialis prices on cialis 10 mg
buy cialis soft چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 18 و 54 دقیقه و 55 ثانیه

Kudos! I value this!
purchasing cialis on the internet cialis prezzo in linea basso cialis generika cialis generic tadalafil buy price cialis wal mart pharmacy cialis billig cialis lilly tadalafi cialis generic tadalafil buy cialis online cialis 30 day sample
Cialis 20 mg چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 02 و 45 دقیقه و 37 ثانیه

Terrific tips. Thanks a lot.
weblink price cialis cost of cialis per pill cialis 10 doctissimo cialis manufacturer coupon prezzo di cialis in bulgaria generic cialis pro enter site 20 mg cialis cost when will generic cialis be available acheter cialis meilleur pri click now cialis from canada
Cialis online یکشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 08 و 41 دقیقه و 07 ثانیه

Kudos! Lots of facts!

cialis 100 mg 30 tablet generic cialis 20mg tablets deutschland cialis online cialis generico online tarif cialis france cialis daily new zealand canadian discount cialis cialis farmacias guadalajara generic cialis levitra cialis generic availability
where to buy cialis no prescription شنبه 25 خرداد 1398 ساعت 19 و 11 دقیقه و 17 ثانیه

Incredible plenty of fantastic material!
walgreens price for cialis cialis tablets american pharmacy cialis cialis bula cialis online deutschland non 5 mg cialis generici generic for cialis cialis vs viagra generic cialis at walmart fast cialis online
Buy generic cialis شنبه 25 خرداد 1398 ساعت 04 و 49 دقیقه و 58 ثانیه

Effectively voiced of course. !
cialis online acquistare cialis internet cialis 10 doctissimo generic cialis soft gels buy cialis uk no prescription cialis prezzo in linea basso canadian cialis click here cialis daily uk cialis uk sialis
וילות להשכרה בהרצליה جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 22 و 35 دقیقه و 51 ثانیه
many thanks a great deal this amazing site is official and simple
read more جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 16 و 04 دقیقه و 20 ثانیه
This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me.
Cheers!
https://corazonmullet3.hatenablog.com/entry/2019/02/05/232948 جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 14 و 55 دقیقه و 41 ثانیه
It's also plѕsible to have gresen tea or raspberry leaf teа.
http://inesec.strikingly.com/ جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 14 و 40 دقیقه و 42 ثانیه

You actually explained that exceptionally well.
tadalafil tablets only best offers cialis use cialis 20mg prix en pharmacie cialis savings card cialis for sale in europa cialis dosage amounts enter site very cheap cialis buy cialis uk no prescription cialis para que sirve cialis 5 mg scheda tecnica
חדרים לפי שעה בראשון לציון جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 11 و 52 دقیقه و 57 ثانیه
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find in a few minutes a villa
to book by city, a number of
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.