تبلیغات
الماسی/حقوقی - قوانین و مقررات حوزه فرهنگی - جلسه هشتم
مطالب وبلاگ را به چه میزان مفید می دانید؟

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

- - - -- Instagram ---

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

-

حقوق مالکیت ادبی و هنری در ایران

 

     بی تردید، امروزه یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها میزان سرمایه گذاری و تولید آثار فکری در سطح ملی است. اهمیت این موضوع تا بدانجا است که طبق برخی پیش بینی ها، در آینده نزدیک صنعت تولید کالای فیزیکی جای خود را به صنعت تولید کالای فکری خواهد داد و ثروت و قدرت کشورها با سرانه تولید این گونه آثار سنجیده می شود.    ؟؟؟؟؟؟

      از سوی دیگر به دلیل ماهیت خاص کالاهای فکری و وابستگی شدید توسعه آنها به حمایتهای حقوقی، یکی از شرایط لازم و اساسی جهت نیل به این هدف، ایجاد بسترهای حقوقی و فراهم ساختن امنیت ها لازم حقوقی در این خصوص می باشد.

 

 

پیشینه تاریخی حمایت از مالکیت ادبی هنری در حقوق موضوعه ایران (حقوق نوشته) زیاد نیست و تا اوایل قرن سیزدهم مقرراتی در این خصوص حقوقی وجود ندارد.

اولین قانون در این زمینه قانون مجازات عمومی  مصوب 1310 است .که برخی از مواد آن به حقوق پدیدآورندگان اختصاص دارد در این مواد مجازاتی (برای تألیف تقلبی، اقتباس غیرمجاز، انتشار غیر قانونی تألیف و به فروش رسانیدن یا در دسترس گذاردن این قبیل تألیفات) تعیین شده بود.   به دنبال گسترش ارتباطات فرهنگی و لزوم حمایت از حق مؤلف در سال های 1334، 1336، 1338، طرح و لوایحه ای در این ارتباط تقدیم مجلس شورای ملی شد ولیکن به نتیجه ای ختم نشد و تصویب نگردید

که این طرح درکمیسیون فرهنگی مجلس مختومه گردید.

در سال 1346 وزارت فرهنگ و هنر «لایحه حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان» را تهیه وبه مجلس تقدیم کرد و در دی ماه 1348 به عنوان نخستین قانون مستقل در زمینه حمایت از حق مؤلف (حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری) به تصویب مجلس شورای ملی رسید. آئین نامه اجرایی این قانون نیز در 1350 به تصویب هیات وزیران رسید و در سال 1379 مورد بازنگری قرار گرفت.

با تصویب قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوت در 1352 گامهای مؤثر بعدی در تدوین قانون مستقل برای حمایت از حقوق مالكیت ادبی و هنری صاحبان آثار بوده است.

 

پس از آن  تصویب قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای به سال 1379 تلاشی بود در راستای ایجاد بستر مناسب برای تولید محتوا و نرم افزارها تا با پیشگیری از تكثیرهای غیر مجاز آثار رایانهای حقوق تولید كنندگان محفوظ بماند و چرخه تولید در این حوزه نیز اقتصادی باشد .

همچنین در مواد 62 تا 66 قانون تجارت الكترونیكی ایران به بحث حمایت از حقوق مؤلفان در بستر مبادلات الكترونیكی و حمایت از اسرار تجاری و علائم تجاری اهتمام شد.

 

گرچه در کشور ما بنیان های شرعی، حقوقی و اخلاقی این حق مورد بحث های عالمانه ای قرار گرفته است، ولی نتایج این مباحث هر چه باشد، لزوم رعایت قوانین و مقررات مصوب از سوی نهادهای قانونی راهكاری اصلی برای دستورالعمل های است که اداره نظام اجتماعی بر آن مبتنی است. )

به همین جهت است كه بیش از یکصد و سی سال از اولین جرقه های فکری تأسیس نهادی برای صیانت از مالکیت فکری می گذرد و عقلای جهان علاوه بر تصویب پیمان های بین المللی و قوانین و مقررات لازم از آن زمان تاکنون، بیش از چهل سال قبل سازمان بین المللی با عنوان سازمان جهانی مالكیت فكری موسوم به وایپو WIPO تأسیس کردند تا اطمینان لازم برای پای بندی به این پیمانها و قوانین بین المللی را تضمین و تحصیل کنند.

کشور ما نیز در سال 1380 به كنوانسیون تأسیس این سازمان پیوسته است شاید بتوان گفت این یکی از مهمترین رخداد حقوقی در این زمینه است.

 

بر این اساس نهادی تخصصی و سیاستگذار، با استناد به قوانین بالا دستی بر اساس وظایف قانونی خویش و با آگاهی از نقص قوانین فعلی و عدم وجود قانونی جامع در حوزه ی  صیانت از مالکیت  فکری و اذعان به رسالت ملّی خود در این عرصه و تقاضای روزافزون صاحبان حقوق در صنوف مختلف، باید درصدد جبران این خلأ برآمده و آگاهان این عرصه را به یاری طلبید تا گام در راه تدوین لایحه  و یا طرح قانونی حمایت از مالکیت فکری با تأکید بر آثار ادبی و هنری و حقوق مرتبط با آن بگذارند   تا بتوانیم از پدیدآورندگانمان به صورت مطلوب حمایت کنیم

( کشور ما با وجود داشتن سابقه بیش از 40 سال در زمینه قانونگذاری در حوزه مالکیت ادبی و هنری هنوز نتوانسته است به دلایل چندگانه بسترهای لازم حقوقی را به طور کامل مهیا سازد:

- وجود نقائص و ابهاماتی چند در قوانین فعلی؛-همگام نبودن آن قوانین با تحولات چند دهه گذشته که عمدتاً ناشی از ورود فنآور یهای نوین در عرصه فعالیت های بشری بوده است؛- پراکندگی و عدم یکپارچگی در قوانین موجود مالکیت ادبی و هنری.- تاریخچه تدوین)

      به همین خاطر، مسئولین امر در چند سال گذشته درصدد بازنگری اساسی و اصلاح جدی قوانین پیشین برآمدند و بر این اساس، نسخه اول پیش نویس لایحه ای با عنوان « قانون جامع حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط » در بین سالهای 83 تا 84 و 87 تا  89 در وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی آماده شد.

           و در آخر پیش نویس قانون مذکور پس از یک دهه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دولت تقدیم و اوایل آبان93 ازطرف دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

لایحه جامع حمایت از حقوق مالیکت ادبی هنری و حقوق مرتبط تلاشی برای انطباق قوانین مالکیت فکری در ایران با استاندارهای بین المللی و بومی سازی آنها بوده است.[۴]

    در عین حال تصویب قوانین و مقررات مربوط به حقوق مالكیت ادبی و هنری نتوانست آن گونه كه سرعت روزافزون توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا ایجاب كرده بود، پا به پای آن توسعه یابد. همواره حرکت کند تصویب قوانین در مقابل حرکت شتابنده توسعه فناوری های نوین چالشی اصلی در این زمینه بوده است.

 

 

 

آثار و اشخاص مورد حمایت در قوانین داخلی موجود:

مبحث نخست: انواع آثار  

اثرهای ادبی و هنری را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

 اصلی: مقصود از آثار اصلی تولیدات مستقیم است

 فرعی: آثار فرعی نیز به تولیداتی گفته می شود که با استفاده از آثار اصلی  و بر اساس آنها باز آفرینی می شود.

1 - آثار اصلی

با دقت در ماده 2 «قانون حمایت حقوق  مؤلفان و مصنفان و هنرمندان» در می یابیم که انواع مختلف آثار ادبی و هنری مورد حمایت این قانون قرار دارد. برای سهولت می توان این انواع گوناگون را به شرح زیر خلاصه کرد: -کتاب، رساله، جزوه،  نمایش نامه، شعر، ترانه، سرود، تصنیف، اثر سمعی و بصری، اثر موسیقی، نقاشی، تصویر، طرح و نقش، نقشه جغرافیایی ابتکاری، هر گونه پیکره (مجسمه)، اثر معماری، اثر عکاسی و اثر فنی

2 -  آثار فرعی

مقصود از آثار فرعی که آثار تبدیلی  نیز نامیده شده اند، آثاری است که با استفاده از آثار اصلی و بر اساس آنها آفریده می شوند. این آثار بدین جهت مورد حمایت قرار می گیرند که آفرینش آنها مستلزم دانش تخصصی و تلاش توأم با خلاقیت است:

برگردان (ترجمه)، برداشت (اقتباس) و گزیده کردن (تلخیص) نمونه های رایج آثار فرعی است که به ترتیب بررسی می شوند.

 

مبحث دوم: ویژگیها و شرایط اثر برای برخورداری از حمایت قانونی

حمایت قانونگذار از آثار مذکور بدون قید و شرط نیست؛ چه در نظام حقوق بین المللی و چه در نظامهای حقوق ملی شرایطی برای برخورداری از حقوق مالکیتهای فکری وجود دارد .

 

1-         محسوس بودن شکل اثر(ظهور خارجی):

مسلماً افکار و اندیشه ها تا زمانی که از حالت یک امر ذهنی خارج نگردیده و در قالب یک امر عینی تجسم نیابند قابل حمایت نبوده و اساساً حمایت از اندیشه ای که در عالم خارج بروز و ظهور نیافته باشد بی معناست.

بنابراین یکی از شرایط برخورداری داشته ها و خلاقیتهای فکری از حمایت قانونی، آن است که به نوعی پا به عرصه عینیت نهاده باشند.

محسوس بودن اثر متناسب با ماهیت آن است و اختصاصی به کتابت ندارد. برای مثال تدریس یا سخنرانیهای علمی، موعظه ها و مواردی مانند آن، که به صورت شفاهی ارائه می شوند، حتی قبل از نوشتن آن توسط گوینده، مشمول حمایتهای قانونی است و نمی توان بدون اذن او اقدام به جمع آوری و انتشار آنها کرد.

 

2-         اصیل و ابتکاری بودن اثر:

اصالت را شرط قطعی حمایت از آثار فکری دانسته اند. بنابراین اثری قابل حمایت است که ابتکاری و اصیل باشد به این معنا که مظهر منویات پدیدآورنده و انعکاسی از افکار او باشد. اما نو بودن اثر شرط نیست.

« اصیل بودن اثر» که به معنای نتیجۀ فکر پدید آورنده است.

« ابتکاری بودن اثر» که به معنای نو بودن و سابقه نداشتن اثر است.

 

 مثلاً:  اگر دو نقاش یکی پس از دیگری از یک منظره تابلوهای مشابهی بکشند، بدون اینکه یکی از دیگری تقلید کند، اثر هر یک با توجه به اینکه انعکاسی از شخصیت پدید آورنده است، اصیل محسوب می شود؛ هرچند که تابلوی دوم نو نیست.

3-         چاپ، پخش، نشر یا اجرا برای نخستین بار در ایران:

 

بیشتر قوانین ملی حمایت از آثار ادبی-هنری را مشروط به آن کرده اند که آن اثر برای نخستین  بار در کشور متبوع منتشر و یا احتمالاً ثبت شده باشد؛ «این یک اصل کاملاً شناخته شده است که حق مؤلف ماهیتاً جنبه سرزمینی دارد؛ یعنی حمایتی که به موجب قانون حق مؤلف اعطا شده، فقط در قلمرو کشوری که آن قانون در آنجا إعمال می شود، قابل حصول است.

در هر صورت، مستفاد از ماده 22 « قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان» چنین است:

اولاً :این شرط تنها برای برخورداری از حقوق مادی است. حقوق معنوی پدیدآورندگان ایرانی و خارجی در هر حال باید رعایت شود؛

ثانیاً: اگر پدیدآورنده ایرانی، اثر خود را برای نخستین بار در کشوری غیر از ایران «چاپ یا نشر یا پخش و یا اجرا»کرده باشد، از حمایت قانونگذار برخوردار نیست. این محرومیت در مورد پدیدآورنده غیرایرانی به طریق اولی إعمال خواهد شد؛

ثالثاً: در صورتیکه تبعه بیگانه اثر خود را برای اولین بار در ایران چاپ یا پخش یا نشر یا اجرا کند، مورد حمایت قانون مذکور است.

 

4-         مشروعیت اثر:

آثار فکری فقط در صورتی قابلیت حمایت را دارا هستند که از حیث شرعی خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه نباشند.

مثًلاً بر اساس احکام شرعی ،یک فیلم مستهجن، یک شعر توهین آمیز، آثار فکری توهین آمیز و نظایر آن، اثر قابل حمایت به شمار نمی آید . این شرط در قوانین مربوط به حق مؤلف مورد تصریح قرار نگرفته است

5 - اعلان مشخصات

از آنجا که بررسی وجود شرایط برخورداری از حمایتهای قانونی یا فقدان شرایط برای همگان ممکن نیست، پدید آورنده موظف است در این زمینه اطلاعات لازم را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

معمولاً هر اعلان حق انحصاری اثر باید دارای سه خصوصیت زیر باشد:

یک:- نشانه © (حرف C داخل یک دایره) یا واژه copyright یا واژه اختصاری copy

دو:- تاریخ انتشار اولیه اثر؛

سه:- نام مالک حق انحصاری اثر یا کلمه اختصاری نام او به نحوی که از آن طریق بتوان به نام شخصیت صاحب اثر پی برد.

در خصوص حق انحصاری مربوط به ضبط موسیقی به جای نشانه © علامت P (حرف P داخل یک دایره) استفاده می شود.P حرف نخست واژه «Patent» به معنای دارای حق انحصاری است.

 

 

6-         تشریفات ثبت

کنوانسیون برن با پذیرش «اصل حمایت بدون تشریفات»، اعلام کرده است که هیچ اقدامی، از جمله ثبت، را برای حمایتهای خود لازم نمی داند (بند دوم ماده5)؛

 ثبت اثر در پاره ای ازکشورها الزامی و در بسیاری از کشورها نیز رعایت تشریفات ثبتی اجباری نیست. انگلیس، سوئیس، فرانسه و آمریکا از جمله این کشورها هستند؛ گرچه در کشور اخیرالذکر اقامه دعوی در این زمینه منوط به ثبت اثر است

طبق قانون ایران نیز همین وضعیت در کشور حکمفرماست؛ ماده 21 قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان با استفاده از واژه «می توانند» به اختیاری بودن ثبت تأکید کرده است.

به رغم آنچه در باره اختیاری بودن ثبت برای برخورداری از حمایتهای قانونی گفته شد، بدیهی است که نمی توان از مزایای ثبت به راحتی چشم پوشی کرد .لیکن به جهاتی که بیشتر به سود پدید آورنده است، ثبت اثر ضروری می نماید

 اولا: عمل ثبت، امارة شناسایی مالک اثر است و در هنگامی که حقوق مادی و معنوی او در معرض تجاوز قرار می گیرد و مقام اثبات ادعای او در دادگاه مفید بوده و به اصطلاح اثر شکلی دارد.

ثانیا :در مواردی ثبت و تودیع اثر می تواند مبنای انتشار اثر و مدت حمایت قانونی به حساب آمده و در استیفای حقوق مادی او مؤثر باشد.

 ثبت در نظام حقوقی ایران به طریقۀ اعلامی است به این معنی که مرجع ثبت نسبت به اظهارات متقاضی ثبت و صحت و سقم پدیدآورندگی اثر تحقیق نمی نماید.

در برخی موارد واقعاً ممکن است که دو اثر مشابه توسط دو پدیدآورنده به وجود آمده باشد. در این گونه موارد علاوه بر بار اثبات اصل تعلق اثر، اثبات تقدم زمانی نیز، دست کم از نظر حقوق معنوی پدیدآورنده دارای اهمیت است

ثبت را نباید تنها برای پدید آورندگان سودمند دانست. نظارت حاکمیت بر آثار تولیدی و نیز اطمینان خاطر ناشران آثار ادبی و هنری از همین راه تأمین می شود.

 به همین دلایل است که اگر به انگیزه تقدیم حق خصوصی پدید آورندگان بر حق عمومی، ثبت را الزامی نمی دانند،

 

مبحث سوم: مدت حمایت

منظور از مدت حمایت، مدت زمانی است که اثر در قلمرو مالکیت خصوصی قرار دارد و حقوق مادی بر شمرده شده در انحصار پدید آورنده اثر یا انتقال گیرندگان و پس از مرگ نیز در اختیار وراث یا موصی له می باشد و در صورت نقض این حقوق، دارندگان حق می توانند دعوای شخصی در خصوص مطالبه حقوق تضییع شده شان اقامه نمایند.

با انقضاء مدت حمایت، اثر هنری و ادبی در قلمرو عموم قرار می گیرد و حقوق فردی به نفع حقوق جامعه ساقط می شود و از این پس هر کسی می تواند بدون نیاز به کسب مجوز از آن استفاده نماید

بر اساس قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مدت استفاده از حقوق مادی پدید آورنده از تاریخ مرگ پدید آورنده سی سال است ( به پنجاه سال اصلاح گردیده است ) و اگر وارثی وجود نداشته باشد یا بر اثر وصایت به کسی منتقل نشده باشد برای همان مدت به منظور استفاده عمومی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهد گرفت.

در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ طرح اصلاح ماده ۱۲ این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از تایید شورای نگهبان، به دولت ابلاغ شد. در این طرح، مدت حمایت آثار از ۳۰ سال به ۵۰ سال پس از مرگ پدیدآورنده افزایش یافت

 
:: مرتبط با: قوانین و مقررات در حوزه فرهنگ ,
ن : S AK
ت : سه شنبه 3 آذر 1394
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://cleantalkorg2.ru/ جمعه 23 آذر 1397 ساعت 07 و 40 دقیقه و 00 ثانیه
Great article.
best muscle growth pills شنبه 17 آذر 1397 ساعت 18 و 00 دقیقه و 47 ثانیه
Hi to every one, the contents present at this web site
are in fact awesome for people knowledge, well,
keep up the good work fellows.
Olej CBD پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 15 و 36 دقیقه و 33 ثانیه
Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's webpage
link on your page at proper place and other person will also do same
in support of you.
buy cialis pills پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 14 و 07 دقیقه و 50 ثانیه

Lovely content, Thank you.
cialis super acti calis cialis baratos compran uk cialis 5mg cialis 5 mg cialis prezzo di mercato cialis generico in farmacia cialis italia gratis cialis kamagra levitra how to purchase cialis on line
cialis چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 18 و 03 دقیقه و 14 ثانیه

Whoa quite a lot of amazing information.
look here cialis order on line compare prices cialis uk cialis 5 mg buy viagra vs cialis vs levitra ou trouver cialis sur le net generic cialis pro cialis baratos compran uk cialis australian price opinioni cialis generico we like it safe cheap cialis
Cialis generic سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 17 و 44 دقیقه و 20 ثانیه

You actually revealed that really well.
link for you cialis price cialis flussig cialis sicuro in linea generic cialis soft gels buying cialis in colombia cialis rezeptfrei sterreich cialis generika 200 cialis coupon tadalafil generic only best offers 100mg cialis
Deloras سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 01 و 01 دقیقه و 33 ثانیه
Can I simply say what a comfort to uncover somebody who really understands what they are talking about online.

You definitely know how to bring an issue to light and make it important.
More and more people must check this out and understand this side of the story.
I can't believe you aren't more popular given that you surely possess the gift.
Generic cialis دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 18 و 28 دقیقه و 08 ثانیه

Beneficial forum posts. Appreciate it.
click now buy cialis brand sialis wow look it cialis mexico american pharmacy cialis order a sample of cialis price cialis best calis compare prices cialis uk cialis name brand cheap 5 mg cialis pharmacie en ligne
Generic cialis دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 06 و 09 دقیقه و 51 ثانیه

You said it perfectly..
cialis prezzo di mercato generic cialis with dapoxetine canadian cialis cialis therapie cialis rezeptfrei cialis billig free cialis the best choice cialis woman cialis rezeptfrei sterreich buy cialis uk no prescription
buy cialis cheap یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 17 و 57 دقیقه و 54 ثانیه

Wow loads of terrific info.
cialis baratos compran uk safe dosage for cialis overnight cialis tadalafil prices for cialis 50mg cialis rckenschmerzen i recommend cialis generico cialis online cialis reviews we like it cialis price cialis rezeptfrei sterreich
www.nuggetnewspaper.com یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 00 و 23 دقیقه و 30 ثانیه
Hi there! This article could not be written any better! Looking
at this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I am going to send this information to
him. Pretty sure he will have a very good read.

Many thanks for sharing!
buy cialis usa شنبه 10 آذر 1397 ساعت 18 و 24 دقیقه و 04 ثانیه

Good content. Many thanks!
cialis usa cost what is cialis cialis 5 mg buy cialis 5 mg brand cialis nl cialis e hiv 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis para que sirve cialis 5 mg funziona cialis price thailand
Cialis 20 mg شنبه 10 آذر 1397 ساعت 05 و 20 دقیقه و 16 ثانیه

Terrific write ups. Appreciate it.
deutschland cialis online price cialis wal mart pharmacy cialis baratos compran uk cialis canadian drugs cialis name brand cheap canadian discount cialis can i take cialis and ecstasy we choice cialis uk cialis 20mg cialis 20 mg
rules of survival hack ios cydia جمعه 9 آذر 1397 ساعت 18 و 33 دقیقه و 15 ثانیه
Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and
actual effort to create a top notch article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to
get nearly anything done.
buy cialis online no prescription جمعه 9 آذر 1397 ساعت 18 و 03 دقیقه و 43 ثانیه

Cheers. A lot of facts.

cialis farmacias guadalajara cialis online nederland cialis sicuro in linea buy cheap cialis in uk cialis side effects dangers 5 mg cialis coupon printable buying brand cialis online cialis dosage purchasing cialis on the internet we choice free trial of cialis
Buy cialis online جمعه 9 آذر 1397 ساعت 06 و 18 دقیقه و 22 ثانیه

You actually expressed it adequately!
cialis price in bangalore cialis online nederland estudios de cialis genricos cialis coupons cialis herbs how much does a cialis cost the best choice cialis woman can i take cialis and ecstasy american pharmacy cialis cialis 20 mg
Cialis 20 mg پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 19 و 00 دقیقه و 46 ثانیه

Awesome information. Kudos!
bulk cialis precios de cialis generico cialis 20mg preis cf enter site natural cialis when can i take another cialis achat cialis en itali sublingual cialis online we use it cialis online store cialis from canada buy brand cialis cheap
buy cials online پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 07 و 14 دقیقه و 02 ثانیه

Beneficial material. Appreciate it.
side effects of cialis generic cialis pro cialis official site cialis for sale in europa cialis pas cher paris ou trouver cialis sur le net cialis 20 mg cut in half precios cialis peru cialis 100 mg 30 tablet cialis coupons
buy cials online چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 18 و 18 دقیقه و 42 ثانیه

Very good facts. Thanks a lot!
cialis bula cialis pills price each look here cialis cheap canada side effects for cialis cialis dose 30mg estudios de cialis genricos generic cialis 20mg uk cialis dosage amounts cialis prices in england 200 cialis coupon
automotive 278 led canbus lights سه شنبه 6 آذر 1397 ساعت 06 و 58 دقیقه و 53 ثانیه
I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I'm looking to create my own blog and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Thanks!
D3400 Review چهارشنبه 30 آبان 1397 ساعت 17 و 06 دقیقه و 37 ثانیه
Great info. Lucky me I recently found your website by chance (stumbleupon).
I have bookmarked it for later!
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889 دوشنبه 28 آبان 1397 ساعت 01 و 01 دقیقه و 31 ثانیه
hello!,I really like your writing very a lot! proportion we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I require an expert in this house to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look forward to see you.
welche tabletten zum abnehmen wir wählen sollen شنبه 26 آبان 1397 ساعت 02 و 35 دقیقه و 35 ثانیه
Hello! I could have sworn I've been to this website before
but after checking through some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and checking back frequently!
automotive 325 led canbus lights جمعه 25 آبان 1397 ساعت 12 و 41 دقیقه و 55 ثانیه
Every weekend i used to pay a visit this web page, as i wish for enjoyment, as this this web site conations actually pleasant funny information too.
Welche tabletten zum Abnehmen wir wäHlen sollen جمعه 25 آبان 1397 ساعت 00 و 00 دقیقه و 11 ثانیه
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
News? I've been trying for a while but I
never seem to get there! Appreciate it
diätpillen schnell abnehmen پنجشنبه 24 آبان 1397 ساعت 20 و 50 دقیقه و 49 ثانیه
What i do not understood is in reality how you are now not
really a lot more neatly-favored than you may be now.
You are so intelligent. You realize therefore considerably on the subject of this matter, made me for my part imagine
it from a lot of varied angles. Its like men and women aren't
involved except it's one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs excellent.

All the time maintain it up!
https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889 پنجشنبه 24 آبان 1397 ساعت 05 و 52 دقیقه و 03 ثانیه
This is the proper weblog for anyone who wishes to find out about this topic. You are aware of a lot its almost tricky to argue together with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a whole new spin on the topic thats been discussing for several years. Excellent stuff, just fantastic!
Japanese Cosplay چهارشنبه 23 آبان 1397 ساعت 18 و 37 دقیقه و 17 ثانیه
naturally like your web site but you have to check the spelling on quite a few of your posts.
Many of them are rife with spelling problems and I to find it
very bothersome to inform the truth then again I'll certainly come back again.
더킹카지노 دوشنبه 21 آبان 1397 ساعت 00 و 06 دقیقه و 20 ثانیه
더킹카지노 - https://kmia3note.tumblr.com/post/179888693482/how-to-be-successful-at-land-or-online-casinos - Once your body starts to feel great, your cravings
will subside and you'll be reaping the benefits of reducing the sugar in your diet.
You're guaranteed to find something perfect for you knowning that you'll enjoy.
But, can remember the key here's moderation - while a drink each
day is protective, excessive usage of alcohol is devastating to health.


https://issuu.com/usa7diariesg/docs/south-south-korea-gaming-sales-reve
Where can I find Homestuck cosplay costumes? شنبه 19 آبان 1397 ساعت 09 و 11 دقیقه و 03 ثانیه
I want to to thank you for this good read!! I certainly loved every little bit of it.
I have got you book-marked to look at new stuff you post…
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.